Vit pulversläckare 6 kg för hemmet. Pulversläckare är den vanligaste typen av brandsläckare i bostäder eftersom den kan släcka de flesta typer av bränder som kan uppstå i hemmet. Den vita designen gör att släckaren passar in i hemmiljön och är en uppskattad inflyttningspresent. Väggfäste ingår.
Specifikation
| Art. nr. | 600169 |
|---|---|
| Släckmedel | Pulver |
| Effektivitetsklass | 55A 233B C |
| Brandklass | ABC |
| Temperaturområde | -30 °C / +60 °C |
| Storlek släckare | 6 kg |
| Tömningstid | 22 s |
| Arbetstryck | 15 Bar |
| Kastlängd | 5-8 m |
| Certifiering | CE |
| Modell | PE6HR-A |
| Cylindermaterial | Stål |
| Drivgas | Kvävgas |
| Statistiknummer | 8424100080 |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
Dokument för nedladdning
Beskrivning
Denna 6 kg pulversläckare är avsedd för användning i bostäder och ska placeras där den är lätt att nå om en brand uppstår, till exempel i hallen nära ytterdörren, i köket eller i garage. Den vita designen gör att släckaren passar in i hemmiljön och därför ofta väljs av personer som vill att brandskyddet ska passa inredningen.
Funktion och användning
Pulversläckare är ett populärt val i bostäder eftersom de kan släcka flera olika typer av bränder som kan uppstå i hemmet, till exempel i möbler, textilier, matlagning eller brandfarliga vätskor. Släckmedlet kväver elden och bryter brandens kemiska reaktion. Släckaren kan även användas vid bränder i elektronik upp till 1000 volt med minst en meters säkerhetsavstånd.
Med 6 kg släckmedel har släckaren hög släckkapacitet och kan användas för att hantera större bränder i bostadsmiljö.
Trygghet och kvalitet
Brandsläckaren är CE-certifierad och testad för användning i temperaturer mellan −30 °C och +60 °C. Väggfäste medföljer för säker montering i hemmet.
Sveriges högsta släckeffekt - 55A
Housegard 55A 6 kg pulverbrandsläckare har effektivitetsklassen 55A, den högsta släckeffekten på marknaden.
6 kg pulversläckare är förstahandsvalet i alla bostäder men rekommenderas även för placering i kontorsmiljöer, byggarbetsplatser och industrifordon.
vår trygghetsgaranti
- få en ny släckare om faran är famme
Med en vision om ett tryggt Sverige där ingen far illa i brandolyckor tar vi ansvar för det vi kan bäst. Om olyckan är framme och du tvingas använda din brandsläckare inom 5 år från köptillfället så får du därför en ny släckare av oss, helt kostnadsfritt!