Luma Black, trådlös brandvarnare med 10-årsbatteri, 2-pack
LUMA brandvaranare i svart är en pålitlig och smart brandvarnare som kan användas både fristående och som del av ett trådlöst, sammankopplat trygghetssystem i hemmet som du bygger utefter dina behov. Om en varnare upptäcker rök larmar alla som är ihopkopplade.
Med ett batteri som håller hela varnarens livstid och enkel montering får du ett långsiktigt skydd utan krångel.
Alla produkter i LUMA-systemet kan kopplas samman trådlöst – med eller utan hub – för att skapa ett trygghetssystem anpassat efter ditt hem. Med LUMA Hub kan du även få notiser i mobilen.
Specifikation
| Art. nr. | 601183 |
|---|---|
| Larmsignal | ≥ 85 dB / 3 m |
| Sändningsfrekvens | 868 MHz |
| Seriekopplingsbar | Ja |
| Utbytbart batteri | Nej |
| Livslängd batteri | 10 år |
| Temperaturområde | 0 °C / +55 °C |
| Strömkälla | CR123A |
| Detektionstyp | Optisk detektionskammare |
| Certifiering | EN 14604, CE |
| Strömkälla | 3V |
| Modell | SA753 |
| Statistiknummer | 8531103000 |
| E-nummer | 6304925 |
| Produktserie | Luma System |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
Vanliga frågor
Varför fungerar inte sammankopplingen av mina Luma-varnare?
Den vanligaste orsaken är att knapptryckningarna görs för långsamt vid sammankopplingen.
Klicken måste göras i snabb följd – annars blinkar lampan rött och sammankopplingen misslyckas.
Det gäller både de tre första klicken och de två klicken på övriga varnare.
Fungerar varnarna utan hub?
✅ Ja, varnarna i Luma-serien fungerar även utan hub. De upptäcker rök, värme eller gas och varnar med en hög ljudsignal direkt på plats.
🔔 Utan hub:
-
Varning sker lokalt med siren
-
Inga notiser till mobilen
-
Ingen appstyrning
📱 Med hub:
-
Du får pushnotiser i mobilen vid larm
-
Du kan fjärrtesta och övervaka dina varnare via Smart Life-appen
-
Möjlighet till fler smarta funktioner och integrationer
Du kan alltså använda varnarna fristående, men hubben krävs om du vill ha full kontroll och mobil uppkoppling.
Hur många enheter kan kopplas samman i Luma-systemet?
Luma brandvarnare, SA750 kan koppla ihop upp till 40 enheter, och GW650-hubben kan också hantera maximalt 40 enheter.
Hur monteras Luma brandvarnare, SA750 brandvarnaren?
Luma brandvarnare modell SA750 kan monteras på två sätt – och både skruvar och 3M dubbelhäftande tejp medföljer i förpackningen:
- Skruvmontering: Fäst monteringsplattan med de medföljande skruvarna i taket.
- Tejpmontering: Använd den medföljande 3M-tejpen för snabb och enkel montering utan verktyg.
När monteringsplattan sitter på plats, vrids brandvarnaren fast tills du hör ett klick. Då är den korrekt monterad.
Dokument för nedladdning
Slipp batteribyte med 10-årsbatteri.
85db
Enkela att sammankoppla. Installeras enkelt i taket med medföljande 3M-tejp.
Liten och kompakt design.
Koppla samman upp till 40 enheter
Luma är en seriekopplingsbar brandvarnare som går att koppla samman med upp till 40 enheter. Larmar en, larmar alla – på så vis blir du varnad var du än befinner dig när en eventuell brand startar.
Slipp batteribyten
Tack vare det inbyggda 10-årsbatteriet behöver du aldrig fundera på att byta batteri. I stället byter du som vanligt ut hela varnaren efter 10 år. När batteriet börjar ta slut ger varnaren ifrån sig en signal.
Utöka säkerheten med fler enheter
Alla våra Luma-produkter går att sammankoppla - Larmar en, larmar alla.
Gör Luma smart med Luma Hub
Med Luma Hub (säljs separat) kan du smidigt koppla upp dina Luma-produkter med din smartphone och på så sätt öka både kontrollen och säkerheten i ditt hem. Då blir du notifierad i fall av brand - även när du inte är hemma. Du får även notis vid låg batterinivå eller eventuella sabotageförsök.