En trådlös fjärrkontroll som gör det möjligt att testa och pausa sammankopplade LUMA-varnare utan att behöva använda stege eller stol.
Larmar en, larmar alla – fjärrkontrollen fungerar tillsammans med LUMA-systemets trådlösa seriekoppling och gör det enklare att hantera varnare i hela hemmet. Kombinera med andra LUMA-enheter, som brandvarnare, värmevarnare och kolmonoxidvarnare.
Med Luma Hub (säljs separat) kan systemet anslutas till Smart Life-appen och skicka notiser till mobilen. Batteri med upp till 3 års livslängd ingår.
Specifikation
| Art. nr. | 604032 |
|---|---|
| Sändningsfrekvens | 868 MHz |
| Seriekopplingsbar | Ja |
| Utbytbart batteri | Ja |
| Livslängd batteri | 3 år |
| Temperaturområde | -10 °C / +55 °C |
| Pausfunktion | Ja |
| Strömkälla | CR2450 |
| Certifiering | CE |
| Strömkälla | DC3V (1xCR2450) |
| Modell | RC350 |
| Statistiknummer | 8531900000 |
| IEC std | X |
| E-nummer | 6304247 |
| Produktserie | Luma System |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
Vanliga frågor
Hur testar jag Luma systemet?
Du kan testa brandvarnarna på flera sätt, beroende på vilket tillbehör du har:
-
Direkt på enheten: Tryck på testknappen för att kontrollera att varnaren larmar.
-
Via appen: Om du har hubben installerad och ansluten till Smart Life-appen, kan du testa brandvarnarna via appen – även flera samtidigt.
-
Med fjärrkontroll (tillbehör): Har du fjärrkontrollen kopplad till systemet, kan du enkelt testa alla sammankopplade varnare med ett knapptryck.
🔔 Oavsett metod rekommenderar vi att du testar dina brandvarnare en gång i månaden för att säkerställa att allt fungerar som det ska.
Dokument för nedladdning
Beskrivning
slipp klättra på stege för att stänga av/testa din brandvarnare
Får du ibland falsklarm och saknar en stege för att snabbt stänga av larmet? Eller har du ett stort hus där det blir krångligt att testa batterierna i alla brandvarnare?
Med Luma fjärrkontroll kan du enkelt testa och pausa alla sammankopplade varnare i Luma-serien – direkt från en och samma plats.
Identifiera vilken varnare som utlöst larmet
På fjärrkontrollen finns även en lokaliseringsknapp som ger dig möjlighet att identifiera vilken varnare som utlöst larmet.
FÄST FJÄRRKONTROLLEN ENKELT MED MAGNETFÄSTE
Fjärrkontrollen har en inbyggd magnet och levereras med ett fäste som har stark 3M-tejp. Du kan enkelt montera fästet på väggen – eller fästa fjärrkontrollen direkt på exempelvis kylskåpet, tack vare magneten.